Přejít na Gender Studies
feminismus.czčlánky › 7. ročník Girls Day 2019

7. ročník Girls Day 2019

7. ročník Girls Day 2019

Brzy ráno nasedáme do speciálně vypraveného autobusu z Černého Mostu směr Mladá Boleslav, abychom se zúčastnily mezinárodního dne dívek v ICT ve Škodě Auto. Přivítány jsme koblížkami s nutelou, koláči a ovocnými džusy, a to se den hned lépe začíná. Letošním mottem dne dívek ve škodovce je dotknout se všemi pěti smysly vývoje vozu. Ve vzduchu to šumí nadšením. A je na co se těšit.

Jako studentky gymnázií a středních škol a pedagogický doprovod jsme rozděleny do skupinek. „Jen škoda, že kamarádka zrovna maturuje, hrozně se těšila a mrzí ji, že nemohla přijet.“ šeptá jedna z gymnazistek. Procházíme se areálem a zástupkyně firmy nám popisuje důraz na odpovědnost za životní prostředí a ekologické cíle jejich podniku: elektrifikaci a snižování CO2. „A okružní jízdy bychom nedaly? Říkali přeci, že máme zažívat všemi pěti smysly, ne?” smějí se dívky.

Prvním stanovištěm je pro nás HMI (Human Machine Interface) oddělení, kde se dozvídáme mnoho zajímavostí o interakcích, designu, vzhledu zařízení a architektuře informací. Také spatřujeme vizualizace futuristických vozů, které mají být plně autonomní. Již dnes se k nim přibližujeme ovládáním gesty, dotykem nebo i hlasem.

Ve druhé části se některé z nás ponořily do světa virtuální reality. Samy si můžeme vše vyzkoušet. Nasazujeme si helmu s brýlemi, nasedáme do virtuálního auta, chytáme volant a již drandíme skrz ulice města s krásnou architekturou. Poté sledujeme vizualizace duhových aut a dozvídáme se, jak funguje aerodynamika, proudění vzduchu a nárazy bez doteku pomocí virtuálních metod. Kdo uhádne, za jak dlouho se nafoukne airbag, vyhrává cenu!

Druhá skupina dívek si pro změnu prohlíží nejnovější modely elektromobilů a zjišťuje, jak fungují. „Dokonce jsme se i svezly!“ hrdě sdílelo několik studentek zážitky svým kamarádkám. Pedagožka, která dívky doprovází, je velmi spokojená: „Myslím, že to bylo velmi úspěšné, holky mají z akce radost, většina z nich se o tato témata velmi zajímá a chtějí se podobným oborům věnovat. Určitě se zúčastníme i příští rok.“

Ještě pár skupinových fotek před vstupem do Škody Auto a hurá domů a za svými sny stát se profesionálkami v oblasti informačně-komunikačních technologií a dalších technických oborů. A třeba i stážistkami ve Škodovce a nadesignovat ekologická létající auta s barem a diskotékou s jednorožcem.